ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 6-ի նիստում հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանից հետաքրքրվեց աշխատատեղերի նվազման եւ աշխատավարձերի բարձրացման հարցերով:
Էդվարդ Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ յուրաքանչյուր ամիս իրենք ուսումնասիրում եւ հրապարակում են տեղեկատվություն աշխատատեղերի վերաբերյալ. «2020-ի ընթացքում միջին աշխատավարձի դաշտում տեղի է ունեցել փոփոխություն, որը շարունակվում է նաեւ այս տարի: Միջին աշխատավարձի տարբերությունը կազմել է 11 000 դրամ՝ 193 000-ից դառնալով 204 000»:
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ ուսումնասիրվել է նաեւ աշխատատեղերի տարբերությունը, որը 8000-ով պակաս է նախորդ տարվա համեմատելի ամսից. «Դրանք բաժին են ընկնում համավարակի հետեւանքով խոցելի ոլորտներին՝ հասարակական սնունդ, հյուրանոցային տնտեսություններ եւ այլն»:

6 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель комиссии А.Хачатрян поинтересовался у председателя Комитета государственных доходов (КГД) РА Э.Ованнисяна сокращением рабочих мест и повышением заработной платы.
По Э.Ованнисяну, ведомство ежемесячно изучает и публикует информацию о вакансиях. «В 2020 г. средняя заработная плата изменилась, что продолжается и в текущем году. Разница в среднемесячной зарплате составила 11 000 драмов – с 193 000 до 204 000».
Председатель КГД отметил, что изучалась также разница рабочих мест, которая на 8000 меньше, чем в сопоставимом месяце прошлого года: «Это уязвимые для пандемии сферы – общепит, гостиничные хозяйства   и т.д.».